Oddíl Judo SK Spartak Hulín byl založen v roce 1968 skupinou judistů pocházejících z Hulína, kteří již několik let předtím působili pod Kroměřížským judistickým oddílem. Prvním zodpovědným trenérem se stal Josef Nesvadba. Počátky nebyly vůbec snadné a úvodní tréninky se konaly v nepříliš vhodných podmínkách, konkrétně na gymnastických žíněnkách a filcových kobercích. Zpočátku se tréninkové aktivity uskutečňovaly v tělocvičnách hulínských škol, avšak později byla pro oddíl nalezena trvalá základna v prostorách Sokolovny TJ Spartak Hulín.

V těchto prvních letech nebyly sportovní výsledky příliš zářivé, neboť počet závodů, kterých se oddíl účastnil, byl spíše skromný. Podstatný obrat přišel s převzetím vedení oddílu trenérem Pavlem Hrubým. Koncem sedmdesátých let se poprvé začaly objevovat kvalitní výsledky. Na přelomu osmdesátých let dosáhli naši závodníci vynikajících výsledků v krajských soutěžích a na velkých cenách, což přineslo množství medailí.

Z té doby pochází jména judistů, kteří se stali mistry ČSSR a ČSFR z našeho oddílu – Nela Marníková, Jarka Hamzová, Richard Hroudný, Slavomír Štoll, Petr Eliáš, Andrea Ševčíková a Monika Jelínková. Celkem sedm závodníků z našeho oddílu získalo titul přeborníka ČSR. Oddíl dosahoval významných výsledků i v týmových disciplínách.

V roce 1978 obsadilo družstvo dorostenek na přeboru ČSR druhé místo a na mistrovství ČSSR třetí místo. O pět let později, v roce 1983, se stalo přeborníkem České republiky. Velmi pozitivním mezníkem byl postup dorosteneckého družstva do 1. ligy v roce 1983. Další úspěch následoval v roce 1985, kdy si dorostenci v lize zajistili třetí místo.

Několik závodníků z našeho oddílu mělo tu čest reprezentovat v národním týmu. Richard Hroudný dosáhl významného úspěchu na turnaji Družby v Severní Koreji, kde vybojoval třetí místo. Oddíl si rovněž uchovává vzpomínky na společná soustředění, akce s členy oddílu Sokol Kostice a partnerské výměny s oddílem z německého města Halle. Nezbytnou součástí naší historie je také pořádání každoročního Poháru Osvobození města Hulína, jehož 21 ročníků jsme se zhostili.

Mezi nejlepší závodníky, kteří se v pozdější době zrodili z našeho oddílu, patří Daniel Vydra, jenž dvakrát reprezentoval na soustředění s dorosteneckou reprezentací. K dalším významným jménům patří Daniel Kroupa, Zuzana Eliášová, Jan Franek a Pavel Nesvadba.

V oddílu juda se v současné době nachází řada nadějných talentovaných jednotlivců. Mezi tyto perspektivní judisty patří děvčata a chlapci, kteří se vyvíjejí od svých raných začátků v přípravce až po skupinu starších závodníků. Jejich dovednosti, oddanost a tvrdá práce jsou zřetelnými projevy kvalitního tréninku, který je v oddílu poskytován. Tito mladí judisté nejenže zdokonalují své techniky a taktiky, ale také představují nadějnou budoucnost celého oddílu.

Své schopnosti pravidelně ukazují na různých turnajích a soutěžích, kde se setkávají s dalšími talentovanými závodníky. Jejich zápal pro judo a odhodlání dosáhnout vrcholových výsledků představuje inspiraci pro všechny členy oddílu. Jejich růst a pokrok jsou důkazem úsilí, které vložili nejen oni sami, ale i jejich trenéři a podpůrci v oddílu juda.

Tímto se zakládající členové i současní závodníci mohou pyšnit na bohatou historii oddílu, plnou úspěchů, odhodlání a sportovního ducha.